صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 87

موضوع: فرهنگ نامه مرثيه سرايى و عزادارى سيدالشهداء عليه السلام

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2 . استناد به منابع غير معتبريكى از آسيب هايى كه خصوصاً در قرن هاى اخير عزادارى امام حسين عليه السلام را تهديد مى كند ، استناد و استفاده اهل منبر و مرثيه سرايان از منابع غير معتبر و غير قابل استناد(2) است . نكته قابل توجه اين كه تاريخ عاشورا بيش از هر موضوع ديگر ، داراى منابع معتبر و قابل استناد است ، و مرثيه سرايان متعهد و آگاه اصولاً نيازى به استفاده از منابع غير قابل استناد ندارند . به گفته شهيد مطهرى : اگر كسى تاريخ عاشورا را بخواند مى بيند از زنده ترين و مستندترين و
    .

1- .حماسه حسينى : ج 1 ص 121 - 125 .
    2- .براى اطلاع از منابع قابل استناد و منابع غير قابل استناد تاريخ عاشورا مراجعه كنيد به فصل پنجم اين كتاب .
    ص: 32
    از پر منبع ترين تاريخ ها است .

امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست
    چون که پرواز بال می خواهد

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرحوم آخوند خراسانى (1) فرموده بود آنها كه به دنبال روضه نشنيده مى روند ، بروند روضه هاى راست را پيدا كنند كه آنها را احدى نشنيده است .(2) شمارى از مرثيه سرايان مى پندارند هر چه چاپ و منتشر شد قابل استناد است و كارى با اعتبار منبع ندارند ، نويسنده ارجمند كتاب لؤلؤ و مرجان درباره برخى از مطالب نادرستى كه بر زيارت معتبر وارث افزوده شده مى گويد : روزى طلبه اى را ديدم كه آن دروغ هاى قبيحه را براى شهدا مى خواند ، دستى بر كتفش گذاشتم ، ملتفت من شد ، گفتم : از اهل علم قبيح نيست چنين اكاذيب در چنين محضرى ؟! گفت : مگر مروى نيست ؟ تعجب كردم ، گفتم : نه . گفت : در كتابى ديدم . گفتم : در كدام كتاب ؟ گفت : مفتاح الجنان (3) . ساكت شدم ، كسى كه در بى اطلاعى كارش به اينجا رسد كه جمع كرده بعضى عوام را كتاب شمرد و مستند قرار دهد ، قابل سخن گفتن نيست .(4)
    .

1- .آخوند شيخ محمد كاظم بن حسين هروى خراسانى متولد سال 1255 ق در مشهد و متوفى سال 1329 در نجف از اكابر علما اماميه واصولى نامى است كه در تدريس اصول فقه ، يگانه عصر خود بود ونسبت به مشروطه و انقلاب سياسى ايران كمك شايانى نمود .
    2- .حماسه حسينى : ج 1 ص 56 .
    3- .مفتاح الجنان در ادعيه و اعمال روزها و ماه ها و زيارت ها و برخى وردها و ختومات كه بارها چاپ شده و مؤلفش ناشناخته است ، برخى مطالب را آورده كه سندش مشخص نيست ، بلكه مطالبى دارد كه قطعاً سند ندارند (الذريعة : ج 21 ص 324 ش 5294) .
    4- .لؤلؤ و مرجان : ص 164 .
    ص: 33

امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3 . گزارش هاى ذلّت بار
    اشاره
    بسيارى از مطالب بى اساس و دروغ كه موجب وهن اهل بيت عليهم السلام است و متأسفانه به عنوان مرثيه مطرح مى گردد ريشه در منابع غير معتبر دارد ، و از اين رو منبع شناسى
    (1) در كنار اخلاص نخستين شرط ذاكران و مرثيه سرايان راستين تاريخ خونبار عاشورا است و كسانى كه فاقد اين شرط باشند ، شايستگى براى ذكر مصيبت اهل بيت عليهم السلام ندارند : شخصى در شهر كرمانشاه خدمت عالم كامل جامع فريدى ، آقا محمدعلى صاحب مقامع و غيره - قدس سره - رسيده و عرض كرد : در خواب مى بينم به دندان خود گوشت بدن مبارك حضرت سيد الشهداء عليه السلام را مى كَنَم! آقا او را نمى شناخت ، سر به زير انداخت و متفكر شد ، پس به او فرمود : شايد روضه خوانى مى كنى ؟! عرض كرد : بلى . فرمود : يا ترك كن يا از كتب معتبره نقل كن .(2)
    3 . گزارش هاى ذلّت بارحسين بن على عليه السلام مظهر عزّت الهى و عاشورا جلوگاه حماسه و عزّت حسينى ، و شعار دشمن شكن «هيهات منّا الذّلّة» ميراث گرانبهاى اوست ، در منابع معتبر گزارش شده كه آن حضرت ضمن يك سخنرانى حماسى در روز عاشورا خطاب به سپاه دشمن فرمود :ألا وإنَّ الدَّعِيَّ ابنَ الدَّعِيِّ قَد رَكَزَ بَينَ اثنَتَينِ ، بَينَ السِّلَّةِ وَالذِّلَّةِ ،
    .

1- .براى آشنايى با منابع معتبر و غير معتبر تاريخ عاشورا مراجعه كنيد به كتابهايى چون : معرفى و نقد منابع عاشورا ، عاشورا پژوهى ، كتاب شناسى تاريخى امام حسين عليه السلام . نيز ، ر . ك : فصل پنجم : كتاب شناسى تاريخ عاشورا و عزادارى .
    2- .لؤلؤ و مرجان : ص 253 - 254 .
    ص: 34
    وهَيهاتَ مِنّا الذِّلَّةُ ، يَأبَى اللَّهُ لَنا ذلِكَ ورَسولُهُ وَالمُؤمِنونَ ، وحُجورٌ طابَت ، وحُجورٌ طَهُرَت ، واُنوفٌ حَمِيَّةٌ ونُفوسٌ أبِيَّةٌ ، مِن أن تُؤثَرَ طاعَةُ اللِّئامِ عَلى مَصارِعِ الكِرامِ .
    (1) هان ! خوانده شده ، پسر خوانده شده ، مرا ميان دو چيز قرار داده است : شمشير و خوارى . خوارى از ما دور است و خداوند ، آن را براى ما نمى پذيرد ، و نيز پيامبرش و مؤمنان و دامن هايى پاك و پاكيزه و جان هايى غيرتمند و خوددار كه اطاعت از لئيمان را بر مرگى كريمانه ، مقدّم نمى دارند . و نيز در پاسخ به كسانى كه به او گفتند :لا نُخَلّيكَ حَتّى تَضَعَ يَدَكَ في يَدِ عُبَيدِ اللَّهِ بنِ زِيادٍ . تو را رها نخواهيم ساخت تا دست در دست عبيد اللَّه بن زياد نگذارى . فرمود :لا وَاللَّهِ ، لا اُعطي بِيَدي إعطاءَ الذَّليلِ ، ولا أفِرُّ فِرارَ العَبيدِ ، (إِنِّى عُذْتُ بِرَبِّى وَ رَبِّكُمْ أَن تَرْجُمُونِ) (2)(إِنِّى عُذْتُ بِرَبِّى وَ رَبِّكُم مِّن كُلِ ّ مُتَكَبِّرٍ لَّا يُؤْمِنُ بِيَوْمِ الْحِسَابِ) (3) .(4)
    .

1- .الملهوف : ص 155 ، الاحتجاج : ج 2 ص 97. نيز ، ر . ك : دانش نامه امام حسين عليه السلام : بخش هفتم / فصل دوم : احتجاج هاى امام در برابر سپاه كوفه .
    2- .دخان : آيه 20 .
    3- .غافر : آيه 27 .
    4- .مثير الأحزان : ص 51. نيز ، ر . ك : دانش نامه امام حسين عليه السلام : بخش دوم / فصل چهارم : شايستگى هاى مكارم اخلاقى امام حسين عليه السلام / عزت نفس .
    ص: 35
    نه به خدا سوگند كه نه بسان ذلت زدگان ، دست ذلت به دست خود كامگان خواهم داد و نه بسان بردگان پا به فرار خواهم نهاد (من به پروردگار خويش وپروردگار شما پناه مى برم از اينكه مرا سنگباران نماييد) . (من از شرارت هر عنصر حق ناپذير ومتكبرى كه به روز حساب ايمان نمى آورد به پروردگار خود وشما پناه مى برم) . بنا بر اين هر گزارشى از تاريخ عاشورا كه حاكى از پذيرش ذلت توسط آن حضرت است ، دروغ و ساخته و پرداخته دشمنان اوست مانند آن چه گزارش شده كه فرموده :اِختاروا مِنّي خِصالاً ثَلاثاً : إمّا أن أرجِعَ إلَى المَكانِ الَّذي أقبَلتُ مِنهُ ، وإمّا أن أضَعَ يَدي في يَدِ يَزيدَ بنِ مُعاوِيَةَ ، فَيَرى فيما بَيني وبَينَهُ رَأيَهُ ، وإمّا أن تُسَيِّروني إلى أيِّ ثَغرٍ مِن ثُغورِ المُسلِمينَ شِئتُم ، فَأَكونَ رَجُلاً مِن أهلِهِ ، لي ما لَهُم ، وعَلَيَّ ما عَلَيهِم .
    (1) يكى از سه پيشنهاد مرا بپذيريد:يا به همان جايى كه از آنجا آمده ام بازگردم و يا دستم را در دست يزيد بن معاويه بگذارم و ميان من و خود حكم كند و يا مرا به هر يك از مرزهاى مسلمانان كه مى خواهيد بفرستيد و من هم مانند يكى از ساكنان همانجا شوم با همان وظايف و حقوق. يا آن چه كتاب نور العين به آن حضرت نسبت داده كه وقتى شمر
    .

1- .تاريخ الطبرى : ج 5 ص 413. نيز ، ر . ك : دانش نامه امام حسين عليه السلام : فصل يكم : ديدار امام و ابن سعد ميان دو لشكر .
    ص: 36
    امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چرا ذلت فرزندم حسين را خواندى ؟!

مى خواست آن حضرت را به قتل برساند ، فرمود :إذاً ولا بُدَّ مِن قَتلي فَاسقِني شَربَةَ ماءٍ ، فَقالَ : هَيهاتَ أن تَذوقَ الماءَ! بَل تَذوقُ المَوتَ غُصَّةً بَعدَ غُصَّةٍ ، وجُرعَةً بَعدَ جُرعَةٍ .
    (1) بنابراين ، حال كه كشتنم قطعى است ، پس جرعه اى آب به من بده . او گفت : هرگز اگر قطره اى آب بچشى! بلكه مرگ را به صورت گلوگير و جرعه جرعه اى مى چشى . اين گونه گزارش ها علاوه بر اين كه با محكمات تاريخ عاشورا و موضع گيرى هاى امام در طول زندگى افتخارآميز او ، منافات دارد ، مخالف اصول باورهاى شيعه در مورد جايگاه والاى خاندان رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله است . و بر اين اساس يكى از آفات مجالس عزادارى سيد الشهداء مرثيه سرايى ذلت آميز براى آن حضرت است ، و بر ذاكران مخلص اهل بيت عليهم السلام فرض است كه از هر سخن و تعبيرى كه حاكى از اظهار ذلت آن بزرگوار و يا اهل بيت ايشان در حادثه عاشورا باشد ، جدّاً اجتناب كنند . در اين باره محدّث نورى در كتاب لؤلؤ و مرجان رؤياى صادقه اى را از روضه خوان معروفى بدون ذكر نام نقل كرده كه حقيقتاً تكان دهنده است !
    چرا ذلت فرزندم حسين را خواندى ؟!«سيد فاضلى از معتبرين روضه خوانان ، شبى در خواب ديد كه : گويا
    .

1- .نور العين ، اسفراينى : ص 50 .
    ص: 37
    قيامت برپا شده و خلق در نهايت وحشت و حيرت ، و هر كس به حال خود مشغول ، و ملائكه ايشان را مى رانند به سوى حساب ، و با هر تنى دو موكل بود . من چون اين داهيه را ديدم در انديشه عاقبت خود كه با اين بزرگى امر به كجا خواهد كشيد ؟ در اين حال دو نفر از آن جماعت مرا امر نمودند به حضور در محضر خاتم النبيين صلى اللَّه عليه و آله ، چون مآل كار خطرناك بود مسامحه كردم ، قهراً مرا كشاندند ، يكى در پيش ، ديگرى در عقب و من در وسط . هراسان و ترسناك سير مى كرديم كه ديدم عمارى بسيار بزرگى بر دوش جماعتى از طرف راست راه مى روند ،

امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با الهام الهى دانستم كه در آن عمارى سيده زنان عالم است - صلوات اللَّه عليها - و چون به عمارى نزديك شدم فرصت را غنيمت دانسته از دست موكلان فرار و خود را به زير عمارى رساندم . آن را قلعه اى محكم و محل منيعى ديدم كه پيش از من جمعى از گناه كاران به آنجا پناه برده بودند ، و موكلين را ديدم از عمارى دور و قدرت بر نزديك شدن به عمارى ، ندارند و به همان اندازه دورى با ما سير مى كنند و به اشاره التماس كردند برگرديم ، قبول نكرديم ، آن گاه به اشاره ما را تهديد كردند ، چون تكيه گاه خود را محكم ديديم ما نيز ايشان را تهديد مى كرديم . و با همين قوت قلب سير مى كرديم كه ناگاه رسولى از جانب رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله رسيد و به آن معظمه از جانب آن جناب گفت كه : جمعى از گناهكاران امت به تو پناه آورده اند ، ايشان را روانه كن كه به حساب ايشان برسيم ، پس آن مخدره اشاره فرمود كه موكلان از هر
    .
    ص: 38
    طرف رسيدند و ما را به موقف حساب كشاندند . در آنجا منبرى ديديم بسيار بلند كه پله هاى زيادى داشت و سيد انبياء صلى اللَّه عليه و آله بر بالاى آن نشسته و اميرالمؤمنين عليه السلام بر پله اول آن ايستاده و مشغول است به رسيدن حساب خلايق . و آنها در پيش روى آن حضرت صف كشيده ، چون نوبت حساب به من رسيد مرا مخاطب كرد و به نحو سرزنش و توبيخ فرمود : «چرا ذلت فرزندم حسين را خواندى و او را به مذلت و خوارى نسبت دادى ؟» . پس در جواب متحير شدم و جز انكار چاره اى نديدم ، پس منكر شدم كه نخواندم . پس ديدم دردى به بازويم رسيد گويا ميخ آهنى در آن فرو رفته ملتفت شدم به طرف خود مردى را ، ديدم كه در كفش طوماريست ، آن را به من داد ، گشودم ديدم صورت مجالس من در آن بود و در هر جا و هر وقت و هر چه خوانده بودم در آن ثبت شده بود و از آن جمله همان فقره كه از من سؤال كردند . پس حيله ديگر به خاطرم آمد ، گفتم : مجلسى رحمه اللَّه عليه آن را در جلد دهم بحار ذكر كرده ، پس به يكى از خدام حاضرين فرمود : برو از مجلسى آن كتاب را بگير ، پس ملتفت شدم ديدم از طرف راست منبر صفوف بسيار است كه اول آن جنب منبر و آخر آن خداى داند كه به كجا منتهى مى شود و هر عالمى مؤلفاتش در پيش رويش گذاشته ، شخص اول در صف اول مرحوم مجلسى است . چون رسول حضرت پيغام را به او رساند در ميان كتب آن كتاب را برداشت به او داد ، گرفت آورد . اشاره فرمود به من دهد ، گرفتم و در بحر تحير فرو
    .
    ص: 39
    4 . غلوّ
    رفتم ؛ زيرا كه غرض از آن حيله و افتراء خلاصى از آن مهلكه بود .

ویرایش توسط مدير محتوايي : 01-08-2023 در ساعت 19:28
    امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پس پاره اى اوراق آن را بيهوده به هم زدم ، در آن حال حيله ديگر به خاطرم آمد ، پس گفتم : آن را در مقتل حاجى ملا هادى برغانى ديدم ، باز به خادمى فرمود : برو به او بگو كتاب را بياورد ، و رفت و گفت : در صف ششم يا هفتم شخص ششم يا هفتم حاجى مذكور بود ، كتاب را خود برداشت و آورد . پس امر فرمود آن فقره را در آن كتاب پيدا كنم ، دو مرتبه خوف برگشت و مضطرب شدم و راه چاره از هر طرف بسته شد ، بيهوده مشغول بر گرداندن اوراق بودم با قلب هراسان . تا آن كه مى گويد : چون از خواب بيدار شد جماعتى از اهل صنف خود را جمع كرد و آنچه در خواب ديده بود نقل نمود و گفت : اما من پس در خود قوه اقامه شروط روضه خوانى را نمى بينم ، آن را ترك مى كنم و هر كه مرا تصديق مى كند سزاوار است او نيز دست از آن بكشد . با آنكه ساليانه مبالغ خطيرى از اين راه به او مى رسيد از آن چشم پوشيده دست از روضه خوانى كشيد» .
    (1)
    4 . غلوّگزارش هاى ذلت بار ، پايين آوردن و غلوّ بالاتر بردن اهل بيت عليهم السلام از جايگاه واقعى آنها است كه متأسفانه ، هر دو آفت در برخى مجالس
    .

1- .لؤلؤ و مرجان : ص 270 - 272 .
    ص: 40
    مرثيه سرايى مشاهده مى شود .

امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شيخ المحدثين ، ابن بابويه روايتى را از امام رضا عليه السلام نقل كرده كه دلالت دارد بر اين كه غلوّ يك توطئه حساب شده دشمنان اهل بيت عليهم السلام براى بدبين كردن مردم به آنان و منزوى كردن خاندان رسالت بوده است ، متن سخن امام اين است :إنَّ مُخالِفينا وَضَعوا أخباراً في فَضائِلِنا وجَعَلوها عَلى ثَلاثَةِ أقسامٍ : أحَدُهَا الغُلُوُّ ، وثانيهَا التَّقصيرُ في أمرِنا ، وثالِثُها التَّصريحُ بِمَثالِبِ أعدائِنا ؛ فَإِذا سَمِعَ النّاسُ الغُلُوَّ فينا كَفَّروا شيعَتَنا ونَسَبوهُم إلى القَولِ بِرُبوبِيَّتِنا ، وإذا سَمِعُوا التَّقصيرَ اعتَقَدوهُ فينا ، وإذا سَمِعوا مَثالِبَ أعداءِنا بِأَسمائِهِم ثَلَبونا بِأَسمائِنا .
    (1) مخالفين ما سه نوع خبر در فضايل ما جعل كرده اند : 1 - غلو ، 2 - كوتاهى در حق ما ، 3 - تصريح به بدى هاى دشمنان ما ودشنام به آنان. وقتى مردم اخبار غلو را مى شنوند، شيعيان ما را تكفير مى كنند ومى گويند: شيعه قائل به ربوبيت ما مى باشد ووقتى كوتاهى در حق ما را مى شنوند به آن معتقد مى شوند ووقتى بدى هاى دشمنان ما را مى شنوند ما را دشنام مى دهند. بنا بر اين ، كسانى كه در مجالس عزادارى ، اهل بيت عليهم السلام را جايگزين خدا مى كنند و به جاى خدا محور كردن مجالس امام حسين عليه السلام و پيوند دادن دل ها به خدا از طريق اهل بيت كه ابواب الهى
    .

1- .عيون أخبار الرضا عليه السلام : ج 1 ص 304 ح 63 ، بشارة المصطفى : ص 221 ، بحار الأنوار : ج 26 ص 239 ح 1 .
    ص: 41
    ویرایش توسط مدير محتوايي : 02-08-2023 در ساعت 14:38
    امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5 . دروغ
    اشاره
    هستند ، مردم را به «حسين اللهى» شدن و «زينب اللهى» گرديدن دعوت مى نمايند و يا براى بزرگداشت اهل بيت ، انبياء بزرگ الهى را كوچك جلوه مى دهند ، آگاهانه يا ناخودآگاه ، در خدمت اهداف دشمنان اهل بيت قرار گرفته اند و سيد الشهدا از آنان بيزار است .
    (1)
    5 . دروغ زشت ترين و خطرناك ترين دروغ ها
    (2) ، دروغ بستن به خدا و پيامبر خدا و اهل بيت است كه از گناهان كبيره شمرده شده و موجب بطلان روزه مى گردد .(3) مرثيه سرايانى كه بدون حجت شرعى ، سخنى را به خدا و اهل بيت نسبت مى دهند نه تنها خادم و ذاكر امام حسين عليه السلام نيستند بلكه بايد بدانند كه كار آنها گناه كبيره است . حقيقتاً براى بسيارى از مردم باور كردن اين معنا سخت است كه روضه خوانى دروغ مرثيه سرايى كند ، ولى با كمال تأسف بايد به اين واقعيت تلخ اعتراف كرد ، بلكه براى اين مصيبت بزرگى كه تاريخ عاشورا بدان مبتلا گرديده بايد بيش از مصيبت عاشورا گريست ، چرا كه اين مصيبت پامال كردن نهضت مقدس حسينى است!
    .

1- .براى آگاهى بيشتر درباره خطر غلو درباره اهل بيت مراجعه كنيد به كتاب اهل بيت عليهم السلام در قرآن و حديث : بخش سيزدهم : غلوّ درباره اهل بيت .
    2- .براى آشنايى با اقسام دروغ مراجعه كنيد به كتاب لؤلؤ و مرجان : «مقام چهارم» .
    3- .الكافى : ج 2 ص 340 ح 9 .
    ص: 42
    امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دروغ در مرثيه سرايى در دوران گذشته
    براى توضيح اين اجمال ، علاقمندان مى توانند به كتاب لؤلؤ و مرجان كه توسط محدّث نورى در سال 1319 هجرى قمرى تأليف شده و كتاب حماسه حسينى اثر استاد شهيد مطهرى مراجعه كنند . و اينك نگاهى كوتاه به اين دو كتاب از اين منظر :
    دروغ در مرثيه سرايى در دوران گذشته مى توان گفت از موقعى كه كتاب روضة الشهداء نوشته شد يعنى حدود سال نهصد هجرى آسيب دروغ وارد عرصه مرثيه سرايى گرديد ، و به تدريج اين آفت گسترش يافت به گونه اى كه در اوايل قرن چهاردهم محدّث نورى از گسترش اين آفت احساس خطر كرد و به پيشنهاد يكى از علماى هندوستان اقدام به نوشتن كتاب لؤلؤ و مرجان كرد
    (1) . وى درباره انگيزه نوشتن اين كتاب در آغاز آن مى گويد : جناب العالم العامل الجليل الفاضل الكامل ... سيد محمّد مرتضى جونپورى هندى - ايده اللَّه تعالى - مكرر از آنجا به حقير شكايت از ذاكرين و روضه خوانان آن صوب كرده كه در گفتن دروغ حريص و بى باك[اند ]و اصرار تام در نشر اكاذيب و مجعولات دارند ، بلكه نزديك به آن رسيده كه آن را جايز دانند و مباح شمارند ، چون سبب گريانيدن مؤمنين است از دائره عصيان و قبح او را بيرون دانند! و امر
    .

1- .استاد مطهرى درباره اين كتاب مى گويد : «با اين كه كتاب كوچكى است ولى فوق العاده خوب است ... خيال نمى كنم در هيچ كتابى درباره دروغ و انواع آن به اندازه اين كتاب بحث شده باشد و شايد نظير اين كتاب در دنيا وجود ندارد» (حماسه حسينى : ج 1 ص 19) .
    ص: 43
    ویرایش توسط مدير محتوايي : 04-08-2023 در ساعت 13:02
    امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدير محتوایی سایت
    شماره عضویت
    272
    نوشته
    1,474
    صلوات
    200
    دلنوشته
    1
    یا صاحب الزمان ادکنا
    مورد تشکر
    3,366 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نمونه هايى از روضه هاى دروغ از نگاه محدث نورى
    اشاره
    فرمود كه چند كلمه در اين باب به طريق موعظه و مجادله حسنه نوشته ، شايد سبب تنبه و دست برداشتن از اين قبايح شود . ظاهراً جناب ايشان گمان دارند كه در عتبات عاليات و بلاد مقدسه ايران اين طايفه از اين غائله آسوده و دامن عفت ايشان به لوث كذب و افترا آلوده نيست و اين خرابى دينى منحصر است در همان بلاد ، غافل از آن كه نشر خرابى از سرچشمه در هر جا منتشر شده منتهى به مركز علم و حوزه اهل شرع اعتاب عاليه است ؛ چه اگر اهل علم مسامحه نمى كردند و مراقب تميز صحيح و سقيم و صدق و كذب گفتار اين طايفه مى شدند و از گفتن اكاذيب نهى مى كردند كار خرابى به اينجا نمى رسيد .
    (1) محدث نورى در بخشى ديگر از كتاب لؤلؤ و مرجان مى گويد : سكوت متمكنين سبب تجرّى و بى مبالاتى اين طايفه بى انصاف شده حتى در حرم هاى شريفه و روضات متبركه ، خصوص ، حرم صاحب عزا حضرت سيد الشهداء - روحنا و روح العالمين له الفداء - در غالب اوقات ، سيّما در اسحار كه موسم گريه و ناله و استغفار است به اقسام دروغ هاى عجيبه و گاهى به آوازهاى مطربه ، آن محضر انوار را تاريك نمايند .(2)
    نمونه هايى از روضه هاى دروغ از نگاه محدث نورى اينك به چند نمونه از مرثيه سرايى هاى دروغين كه محدث نورى در
    .

1- .لؤلؤ و مرجان : ص 4 .
    2- .لؤلؤ و مرجان : ص 321 .
    ص: 44
    1 . اضافات داستان آمدن طبيب براى معالجه امام على عليه السلام در بستر شهادت
    امضاء
    پرکشیدن مجال می خواهد
    آسمانی زلال می خواهد

اشتیاق پرنده کافی نیست

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع